KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®
Hafta içi: 09:00 - 17:00
Türk Cumhuriyeti
KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®

Kıbrıs, pek çok insanın dikkatini çeken, bir bağ kurulmak istenen destinasyonlar arasında yer almaktadır. Gerek tatil için pek çok olanağı bünyesinde barındırması, gerekse de insanlara farklı bir deneyim yaşatıp, yatırım yapılması için, önemli değerleri içerisinde barındırdığı söylenebilir. Çünkü Kıbrıs’ta sahip olunan onlarca değer var ve bu değerler Kıbrıs’ı ziyaret edenlerin dikkatini fazlasıyla çekiyor. Peki, Kıbrıs ile bir bağ kurmak için Kıbrıs’tan ev satın almak adına hangi adımlar atılmalıdır? Gereklilikler nelerdir? Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

Kıbrıs’ta Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıbrıs, ev almak için uygun destinasyonlar arasında yer alıyor, ancak elbette ki bazı prosedürlere uymak, bazı gereklilikleri yerine getirmek de çok önemli. Peki, Kıbrıs’ta ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kıbrıs, Türk vatandaşlarına her türlü ayrıcalığı sağlıyor, ancak genel anlamda Kıbrıs’ta bir yabancı statüsünde bulunulduğundan dolayı, en fazla 1 adet ev alma hakkına sahip durumdasınız. Bu nedenle 1’den fazla gayrimenkul sahibi olmanız mümkün değildir.
 • Her kişi Kıbrıs’ta 1 eve sahip olabilir. Burada aile ferdi tutumu bulunmamaktadır. Yani aile fertleri durumları mümkün ise her biri farklı bir eve sahip olabilir.
 • Uluslararası sermayeli bir şirket kurulması durumunda ise bu durumda birden fazla gayrimenkul sahibi olunabilir. “KKTC Şirket Kuruluşu” isimli içeriğimizi de inceleyerek, diğer tüm detayları öğrenebilirsiniz.
 • Almak istediğiniz evin üzerinde ipotek vb. herhangi bir engelin bulunmaması, Kıbrıs’tan ev satıl almadan önce bilinmesi gereken en değerli bilgidir.
 • Ev yabancı bir ülke vatandaşı üzerine de kayıt ettirilebilir. Ancak bu süreçte uygulanması gereken prosedürlerin yerine getirilmesi, 2 ayı bulabilmektedir.

Yukarıdaki değerler, Kıbrıs’tan ev satın almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken değerler arasında yer almaktadır. Bunlara dikkat edildikten sonra, Kıbrıs’ta ev almak artık o kadar zor olmayacaktır. Peki, Kıbrıs’ta ev satın alırken katlanılması gereken masraflar nelerdir?

Kıbrıs’ta Ev Satıl Alırken Ortaya Çıkan Masraflar

Ülke veya şehir fark etmeksizin, herhangi bir yerden ev satın aldığınızda belirli masraflara katlanmanız gerekir. Kıbrıs’ta ev satın alırken de bu tip masraflar ortaya çıkmaktadır. Peki, bu masraflar nelerdir?

 • Evin devredilmesi için belirlenen harç, %6 olarak dikkat çeker.
 • Pul harcı ödemesi de gereklidir. Satış sözleşmesi kapsamında pul harcı ise %0.5 oranındadır.
 • Ödenmesi gereken KDV miktarı ise %5 olarak bilinmektedir.

Kıbrıs’ta ev alırken yukarıdaki masraflara katlanmak gerekmektedir. Çok yüksek miktarlar olmasalar da, bu ücretin ödenmesi ile Kıbrıs’ta ev sahibi olabilmektesiniz.

Kıbrıs’ta Ev Alana Oturma İzni Şartları

Kıbrıs’ta ev satın aldıktan sonra, evinizde yaşamak istediğiniz için, bu kapsamda oturma izni de almanız gerekecektir. Oturma izninin de elbette ki bazı şartları bulunur. Şimdi sizlere bu şartlardan ve uygulanması gerekenlerden bahsetmeye çalışalım.

 • Kıbrıs’ta ev satın alırken gerekli olan adım, en az 1 yıl Kıbrıs’ta konaklayacağınızın belgelenmesidir. Ev sahibi olmak için oturma izni almak bu kapsamda zorunludur.
 • Kıbrıs’ta süresiz olarak oturma izni almak da mümkün. Ancak bunun için Kıbrıs’ta üç yıl boyunca konaklamanız gerekecektir. Daha sonra süresiz oturma izni almaya hak kazanabilirsiniz.
 • 65 üzerinde kişiler Kıbrıs’ta ev sahibi olduktan sonra süresiz olarak oturma izni elde edebilirler.

Yukarıda da görüldüğü üzere Kıbrıs’ta oturma izni almak için yukarıdaki kriterler dikkat çekmektedir. Sizler de Kıbrıs’ta ev sahibi olmak ve oturma izni almak isterseniz, yukarıda sizler için bahsettiğimiz değerlere dikkat etmelisiniz.

Sizler için hazırladığımız “Kıbrıs’tan Ev Satın Almak” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Umarız sizler için faydalı bir içerik oluşturabilmişizdir. Yukarıdaki kriterlerin tamamına dikkat ederek, Kıbrıs’ta geçireceğiniz vakitlerin sayısını artırmış ve bu kapsamda Kıbrıs gibi bir destinasyon ile bağ kurmuş olacaksınız.