KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®
Hafta içi: 09:00 - 17:00
Türk Cumhuriyeti
KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®KibrisAvukatim.com ®

KKTC Mahkemeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Mahkemeler ilçe merkezlerinde bulunur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, hukukun üstünlüğü göz önünde bulundurularak, hukuki anlaşmazlıkların irdelenmesi, adaletin sağlanması için yargılama faaliyeti gerçekleştirilmekte ve KKTC mahkemeleri tüm hukuki anlaşmazlıklarda yargılama hükmüne sahip olmaktadır. Bununla beraber Kıbrıs’ın ilçelerinde yer alan pek çok mahkeme de, hukuki konulara göre ayrıştırıldığından dolayı, hukuki anlaşmazlıklar hangi mahkemeye dahil ise, ilçenin belirlenen mahkemesinde davaların görülmesi gerekir. Peki, Kıbrıs’taki mahkemeler hangileridir?

KKTC Mahkemeleri Hangileridir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hukuki anlaşmazlıkların giderilmesi ve adaletin sağlanması için sınıflandırılmış olan mahkemeler, suçluların cezalandırılmasını ve anlaşmazlıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Peki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli davalara bakan mahkemeler hangileridir?

Kaza Mahkemeleri

Hukuki anlaşmazlıklarda davaya ilk olarak bakmak ve daha sonra davayı karara bağlamak ile ilgili yetkilere sahip olan mahkeme, kaza mahkemesi olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her ilçesinde kaza mahkemeleri bulunmaktadır. Peki, bu mahkemeler hangileridir?

  • Lefkoşa Kaza Mahkemesi
  • Girne Kaza Mahkemesi
  • Gazimağusa Kaza Mahkemesi
  • Güzelyurt Kaza Mahkemesi
  • Lefke Kaza Mahkemesi
  • İskele Kaza Mahkemesi

Kaza mahkemelerinde davanın türüne göre birden fazla yargıcın görev yaptığını söyleyebiliriz. Kaza Mahkemesi Başkanı, Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı ve Kaza Mahkemesi Yargıcı, kaza mahkemelerinin başında yer almaktadır. Peki, KKTC’deki diğer mahkemeler hangileridir?

Ağır Ceza Mahkemeleri

Ceza davaları ile ilgili dosyalara bakan ve asliye mahkemeleri arasında en yükseği olan mahkeme olarak bilinmektedir. Evrakta Sahtecilik, Dolandırıcılık, Yağma, İrtikap, Hileli İflas suçları kapsamında; Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis, 10 Yıldan Fazla Hapis ve Müebbet Hapis cezaları ile ilgili olarak yapılan davalara bakan mahkemeler de Ağır Ceza Mahkemeleri olarak bilinmektedir. Peki, KKTC’de bulunan ağır ceza mahkemeleri hangileridir?

  • Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi (Lefkoşa, Güzelyurt ve Lefke’de işlenen suçlar ile ilgili davalara bakmak ve cezalarını vermekle yükümlü olan mahkemedir.)
  • Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi (Gazimağusa, Girne ve İskele’de işlenen suçlar ile ilgili davalara bakmak ve cezalarını vermekle yükümlü olan mahkemedir.)

Yukarıda da görüldüğü üzere, KKTC’de iki tane ağır ceza mahkemesi bulunmakta ve bu kapsamda ağır cezalık suçlara bakan mahkeme de ağır ceza mahkemesi olarak bilinmektedir. Sizler için hazırladığımız “KKTC Mahkemeleri” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Umarız sizlere fayda sağlayan bir içerik oluşturabilmişizdir.